Mjanmarsko – itinerár na 2 týždne

Mjanmarsko „poprehadzovalo“ moju dlhoročnú stabilnú top 5ku NAJ krajín a zasadlo si na striebornú priečku. Krajina plná vysmiatych tvári, nádherných pagod, romantických východov slnka, čerstvého jedla chytí za srdce každého.

V Mjanmarsku sme chceli zažiť z každého rožku trošku, preto sme sa rozhodli pre typickú dvojtýždňovú cestu: Yangon-Inle Lake-Bagan-Mandalay.

📍Yangon

 1. deň:

Spoznávanie sme začali v meste Yangon, kde sme strávili 4 noci. Yangon je 7 milióna metropola, ktorej bol titul hlavného mesta odobratý v roku 2006, okrem iného sa tu nachádza jedna z najznámejších Pagod – Schwegadon Pagoda. Miestny tvrdia, že Shwedagon musí každý mjanmarčan aspoň raz za život navštívit.

Do mesta sme dorazili vo večerných hodinách, ubytovali sme sa v guest house SAT Yangon, ktorý bol vďaka polohe skvelou voľbou. Dnes sme stihli okúsiť Mjanmarsku kuchyňu v Oriana 24 Restaurant neďaleko nášho hotela. SAT hotel je na rohu ulíc Maha Bandula a Lanmadaw Street, kde všetky chodníky okupujú miestni predavači – čohokoľvek. Stačí len vyjsť z hotela a ste v centre diania, kde to žije dlho dlho do noci.

2. deň:

Na druhy deň sme sa rozhodli preskúmať centrum mesta. Aj napriek tomu, že v Yangon je najvačšie mesto Mjanmarska, centrum sa dá prejsť ľahko i pešo. Prešli sme sa k Sule Pagode, ktorá je jedna z mnohých v Mjanmarsku. Vstupné stojí 5000k (3€) ak máte na Yangon málo času, o nič neprídeš ak túto Pagodu zo svojho zoznamu vynecháte. Po návšteve pagody sme sa rušnými ulicami vybrali na Bogyoke Aung San Market, kde môžete nakúpiť poctivé ručne vyrobené produkty od miestnych. Yangon je skvelý tým, že všetko sa deje na ulici. Preto počas prechádzky uvidíte naozaj všetko. Deň sme ukončili v reštaurácii Rangoon Tea house. Po ceste na hotel sme neodolali a chuťové bunky potešili dezertom – sago worm. Chrumkavé na vrchu, krémové vo vnútri stačí zavrieť oči a predstaviť si Ferrero Rocher, vôbec to nepomože, ale skúsiť môžete.

3. deň:

Dnešný plán znel jasne, ideme zistiť, či sú chvály na Schwedagon Pagodu opodstatnene. Okrem stoviek diamantov a smaragdov uskrýva tato Pagoda vraj viac zlata, ako je v britských bankách. Vstupné do tejto Pagody je 10000K (6€). Pri vstupe máte možnosť využiť služby anglicky hovoriaceho sprievodcu za 18000K (11€) čo rozhodne odporúčam. Dozviete sa veľa zaujímavých informácii o tejto najznámejšej a pravom označovanej ako najkrajsej Pagode nielen v Mjanmarsku ale aj v celej Ázii.

Dnes sme chceli ešte spoznať širšie okolie Yangonu a okúsiť denný režim miestnych. Circle train je nato ako stvorený, žiaľ v čase našej návštevy bola trať opravovaná a tak sa O zmenilo na U. Obyčajne 3 hodinová cesta nám trvala len niečo vyše hodiny. Ani tento fakt nám tento jedinečný zážitok nepokazil a my sme sa ocitli v centre diania medzi domácimi, ktorí sú z prítomnosti turistov nadšený. Vo vlaku to žije, nebude to nudná jazda z bodu A do bodu B. Vlak by sa kľudne dal nazvať aj ako chodiaci supermarket, kde nakúpite ovocie, zeleninu a prekvapením nie je ani chodiaca reštaurácia. Žije to aj za oknami vlaku, ktorý sa podľa mojich odhadov nepohybuje rýchlejšie, ako 20 km rýchlosťou, preto máte dostatok času vidieť, ako ľudia žijú a trávia voľný čas mimo centra mesta. Pripíšte si vláčik na zoznam. Večeru odporúčam v Kafe in Town.

4. deň:

V tento deň sme si chceli odškrtnúť všetky zostávajúce „must-see“ pamiatky v meste. Na 4 hodiny sme si najali taxikára, ktorý nás povozil na všetky tie miesta. Začali sme v General Aunk San Parku, kde v diaľke uvidíte zlatom sa trblietajúcu Schwedagon Pagodu. Naše kroky potom viedli do Chauk Htat Lyi Pagody, ktorá v sebe ukrýva najväčšieho budhu, a to stojí za to vidieť. Inya Lake obľúbené miesto yangončanov počas víkendov. Htauk Kyant war memorial museum sme navštívili tak trošku omylom, keď sme nášmu taxikárovi na mape ukazovali rovnaké miesto v meste. Poznávací deň sme ukončili v National museum Yangon.

Ak máte na Yangon menej času odporúčam vám určite zájsť aspoň do Chauk Htat Lyi Pagody, a ak patríte k milovníkom múzeí v tom ich si prídete na svoje. Večeru sme odbavili na 19 tej ulici, nazývanej aj ako BBQ street, vyberte si akúkoľvek reštauráciu a s určitosťou budete odchádzať s plným bruchom a širokým úsmevom.


🚌Yangon – Inle Lake (Nyaungshwe)

5. deň:

Deň rozlúčky s Yangonom. Dnes nás čaká nočný presun autobusom do Inle Lake. Lístok na autobus spoločnosťou JJ Express nám zabezpečili na recepcii v hoteli. Cena lístka bola 20€. Autobusová stanicaodkiaľ odchádzajú diaľkové autobusy sa nachádza blízko letiska, preto počítajte s tým, že dostať sa tam vám bude trvať minimálne hodinu (taxíkom) ak zvolíte verejnú dopravu cesta sa predĺži na 2 hodiny. Cesta do Inle lake trvala cca 11 hodín a my sme ďakovali za to, že sme sa rozhodli priplatiť si za VIP autobus. V autobuse boli samozrejmosťou USB nabíjačky, mini obrazovka na každom sedadle a potešilo aj občerstvenie. Autobus robil pravidelne prestávky každé 4 hodiny. Odporúčam vám poriadne sa do autobusu obliecť, klimatizácia v autobuse je nastavená na 16 stupňov, čo z neho robí tak trochu kryokomoru na kolesách.

📍Inle lake

6. deň:

O náš budíček sa postarali chlapci z okolia Inle Lake, ktorí od turistov v autobuse skasírovali 15000k za vstup do oblasti Inle. Vstupenka platí 5 dní a podľa ich odporúčaní je dobre mať ju vždy pri sebe. Skorý ranný budíček sme my dopriali recepčnému z WEStay hotelu, ktorý bol veľmi ochotný a ubytoval nás 8 hodín pred oficiálnym check – inom. Šiesty deň v Mjanmarsku začíname objavovaním mesta Nyaungshwe, ktoré je vstupnou bránou k jazeru Inle Lake. Mesto sa dá prejsť za pár minút. Cez deň sa tu nachádza denný trh s čerstvou úrodou od miestnych a večer nočný trh, kde môžete tieto potraviny už vo varenej podobe skonzumovať. Zajtra nás čaká veľmi skorý ranný budíček a celodenná plavba po jazere Inle Lake, ktoré je známe šikovnými rybármi, ktorí svoju loď kormidlujú jednou nohou v stoji. Viem, neuveriteľné, ale je to tak.

7. deň:

Náš „kapitán“ lode nás vyzdvihol skoro ráno na hoteli a doviedol k lodi, ktorou nás celý deň plavil po jazere. Zaspato sledujem, ako naša loď preráža ranný opar, čajky lietajú nad loďou, rybári sa pripravujú na dnešný deň. Krásy budíček.

Prvou zastávkou bol miestny market v dedinke Thaung Tho, ktorý nám poradila navštíviť francúzska, ktorú sme stretli deň predtým v reštaurácii. Samotná cesta bola väčším zážitkom ako market, ktorý sa ničím nelíši od ostatných marketov, ktoré sme navštívili. Loďou brázdime úzke uličky  lemujúce vodný hyacint. Náš kapitán nespomaľuje ani pri prechádzani hrádze, ktorá má spomalovať rýchlosť prúdu a ja sa pristihnem, ako privieram oči, keď sa k hrádzi približujeme. 

Po návšteve marketu ide kapitán už svoju naučenú trasu. Prvá zastávka je pri dome, kde nám domáci odprezentujú tkanie z lotosových kvetov v domnienke, že si neskôr v ich obchode nakúpime ich produkty so slušnou maržou. Druhá zastávka je výroba cigár, kde sa situácia opakuje, domáci nám ponúkajú výrobky, ktoré si v dedine vieme kúpiť o polovicu lacnejšie, pozrieme si aj výrobu lodí, šperkov. Poslednou zastávkou sú dlhokrké ženy. Očakávam vysmiate ženy pri ich denno dennej rutine, nachádzam však ženy, ktoré mi pripomínajú cvičené opice v ZOO. Vraj sú tam šťastné. Urobte si vlastný názor. Ja si ho robím pri večery v the Jungle, ktorú vlastni francúz ale to zistíte aj pri pohľade na ceny jedál.

8. deň:

Dnešný deň sme strávili pri hotelovom bazéne po tom, ako sme sa bicyklami previezli cez širšie okolie Nyaungshwe. Kúsok za mestom sa nachádza Red mountain estate vináreň s výhľadom na jazero. My sme dnes zvolili výhľad na bazén a nepresvedčilo nás ani to víno.

🚌Inle Lake – Bagan

9. deň: 

Cestu z Inle Lake do Baganu sme absolvovali s miestnymi v mikrobuse spoločnosti OK express. Lístok nám opäť zabezpečili na recepcii hotela. Spoločnosť OK nás vyzdvihla presne v stanovený čas v našom hoteli. O 9:30 sme boli na ceste do Baganu. Cesta trvala 8 hodín a bola OK. Na jej konci – (na autobusovej stanici Bagan vzdialenej od starého a nového Baganu cca 3 km) sa na nás vyrútilo niekoľko taxikárov, ktorí sa nás snažia presvedčiť, že ich cena je tá s najväčším diskontom. Za 3 km jazdu si pýtali 10000k (tá 8 hodinová z Inle nás stala 15000k). Do hotela v New Bagane sme sa odviezli tuk-tukom, ktorý sme si odchytili na hlavnej ceste za 5000k – bez zjednavania. Príchod do Baganu sme po check-ine vo WEStay Boutique house Bagan oslávili v reštaurácii Elodie nad Hungarian Goulash soup (v mjanmarskej verzii). Bagan je o Pagodach a Pagodach a ešte viac o Pagodach. Delí na Nový a Starý – ten starý je o niečo bližšie k Pagodam, čo je koniec koncov jedno, pretože najlepšou voľbou, ako si Pagody prezrieť je požičať si elektrický skúter.

📍Bagan

10. deň:

Nasadáme na skúter a celý deň brázdime prašné uličky starého Baganu, kde sa nachádzajú UNESCOm chránené historické stavby – Pagody. Na relatívne malom priestore sa ich nachádza až 2000. A tak, ako v ten deň aj teraz strácam slova. Neskutočné.

11. deň:

Budík zvoní 4:50, aby sme sa stihli dostaviť na „tajné“ miesto odkiaľ nám náš recepčný sľúbil krásny východ slnka s výhľadom na pagody, jazero a niekoľko teplovzdušných balónov. Nemýlil sa. Budíček stál zato! Západ slnka je tu akýsi romantickejší, farebnejší, pokojnejší. Pagod nikdy nieje dosť a dnes opäť brázdime ulice hore dole. Večeru odporúčam v reštaurácii 7 Sisters s nielen chutným jedlom ale aj zaujímavým príbehom – napísany je na prvej strane menu.

🚌Bagan – Mandalay

12. deň:  

Možnosti dostať sa z Baganu do Mandalay je niekoľko. Môžete sa rozhodnúť pre celodennú plavbu loďou, ktorá trvá 12 hodín, počas ktorej máte v cene raňajky a obed (28€) alebo 4 hodinovú jazdu mikrobusom (5€). My sme sa rozhodli pre ekonomicky a finančne výhodnejšiu cestu miestnym autobusom a za 4 hodiny už objavujeme Mandalay. Ak po ryži, noodlach a ryži zatúžite po zdravom šaláte odporúčam reštauráciu Healthy me.

📍Mandalay

13. deň:

Nové mesto nová Pagoda. Myslela som si, že po toľkých Pagodach ma už žiadna neuchváti. Uchvátila. Kuthodaw Pagoda (vstupné je zdarma) v sebe ukrýva 729 malých bielých pagod. Západ slnka je ideálne skombinovať návštevou najznámejšieho a najstaršieho dreveného mosta z tíkového dreva na svete – U BEIN BRIDGE. Že je populárny zistíte z diaľky, že je starý zistíte zblízka.

14. deň:

Posledný deň je ako stvorený na výhľad z výšky, ktorý vám umožní Mandalay hill. Vstupné stojí 1000k (0,6€) topánky ako obyčajne musíte nechať pri vchode (ak sa chystáte kopec vyšlapať z hlavnej brány, topánky si radšej dajte do ruksaku aby ste neskôr nemali dilemu, kde ich nájsť). Na vrchol vedie nespočetne veľa schodov ale výhľad stojí za to. Naplánujte si návštevu tak, aby ste videli krásny západ slnka (opäť).

✈️ Mandalay – Bangkok

15. deň:

S Mjanmarskom sa nelúčim, už teraz viem, že  moja ďalšia návšte bude smerovať do: Loikaw, Kyaiktiyo Pagody, Ngapali pláže…